czwartek, 17 października 2013

Fuksja - zimowanie

Sezon naszych Fuksji powoli dobiega końca. Postanowiłam już przygotować swoje rośliny do zimy, gdyż obawiam się mrozu, który mógłby zniszczyć wszystkie trudy ubiegłego roku jakie włożyłam w pielęgnowanie tych roślin. Jest kilka sposobów na to by przezimować Fuksje, ja wybrałam ten w którym obcina się gałązki i usuwa liście. Taki zabieg pozwala na lepszą regeneracje rośliny, daje większą szanse na to by nie została zaatakowana przez pasożyty jak również sprawi że będzie ona lepiej rozkrzewiona, a co za tym idzie będzie miała ładniejszy pokrój. Warto przygotować się dużo wcześniej, gdyż trzeba doprowadzić to tego aby podłoże przeschło. W innym przypadku taki krzaczek może nam zgnić. Gdy się obawiamy, tego że podłoże będzie za mokre warto porostu roślinę przesadzić. Ja mimo wszystko wymieniłam ziemię w roślinie, w taki sposób by nie uszkodzić korzeni. Następnie obcięłam nie zdrewniałe gałązki z uwzględnieniem nadania kształtu roślinie. Warto na koniec spryskać ją środkiem grzybobójczym. Następnie przenosimy tak przygotowane Fuksje do chłodnego pomieszczenia, niekoniecznie jasnego i delikatnie podlewamy.







Dzięki temu, że je przesadzałam do nowej ziemi zauważyłam, że gatunki różnią się od siebie rozwojem korzeni, dla jednych ledwo doniczki starcza, kiedy inne miały bardzo mało rozbudowany system korzeniowy. Dzięki temu wiem, które w następnym roku dostaną większą donice.

środa, 16 października 2013

Rośliny cebulowe - pędzenie

Ogrodnictwo ma wiele alternatyw, wcale nie trzeba posiadać hektarów ziemi, aby sadzić i cieszyć się uprawą różnych roślin. Teraz jest dobry czas, aby za kilka miesięcy móc mieć wiosnę u siebie w domu. W bardzo łatwy sposób i bez konieczności płacenia grubych pieniędzy za kawałek hiacynta można wyhodować sobie z cebul własne kwiaty. Trzeba tylko udać się na targ, lub do sklepu lub nawet marketu i zakupić wymarzone kwiatki. Ja miałam sobie kupić tylko kilka a wyszłam z ponad dwustoma cebulami. Z tym, że większość powędrowała do mojego ogródka. Pozostawiłam sobie trzy cebulki różowych i trzy fioletowych Hiacyntów oraz piętnaście Szafirków, aby stworzyć wiosenną kompozycje. Pędzić można również Narcyzy Tulipany, Lilie, Krokusy i wiele innych.

Ja pędziłam już: 


A to kompozycja stworzona z Hiacyntów i Szafirków




Jak pędzić cebule ogólne zasady:

  • Szadzenia dokonujemy we wrześniu, październiku, listopadzie,
  • Doniczka powinna być głęboka z odpływem oraz drenażem na spodzie wtedy mamy pewność że cebulki nie zgniją,
  • Ziemia może być zwykła do kwiatów doniczkowych, ważne by niebyła zbyt zbita,
  • Jeżeli chcemy  zrobić kompozycje kwiatowe to musimy uwzględnić potrzebę zachowania ok. 5 cm odległości między cebulkami (choć ja swoim nie pozostawiłam za wiele miejsca), można sadzić pojedynczo w wąskich doniczkach,
  • Po posadzeniu cebulek lekko podlewamy.
  • Cebule zasypujemy ziemią, można dodać jeszcze warstwę piasku i przenosimy do chłodnego pomieszczenia na czas zimowania tj. do lutego, marca
  • Po posadzeniu cebulek lekko podlewamy.


Rośliny cebulowe - sadzenie

Jesień przynosi nam nowe możliwości, już teraz możemy sobie zaplanować jak ten nowy rok będzie wyglądał. Myślę że nie ma nic wspanialszego jak widzieć że nasz ogród rozkwita po długich miesiącach zimowych, które zazwyczaj zostawiają po sobie pozbawione liści korony drzew, rozmokłą ziemię i pustkę w ogrodzie. Warto pomyśleć o tym już dziś i przygotować się do wiosny tworząc  rabaty cebulowe, które będę odganiać definitywnie zimę i zapowiadać nowy początek sezonu.


 Wskazówki:
  • Miesiącami odpowiednimi na sadzenie cebul są sierpień, wrzesień, październik,
  • Ziemia na której planujemy stworzyć rabatę powinna zostać spulchniona i odpowiednio nawożona, by cebulki miały dostarczone składniki odżywcze co zaowocuje bardziej dorodnymi kwiatami,
  • Ważne by usunąć wszystkie chwasty z pola sadzenia, by w przyszłości nie zarosły nam roślinek, 
  • Możemy kupić gotowy nawóz lub po prostu użyć obornika, eksperci radzą by ziemię nawieźć nawet rok przed sadzeniem,
  • Powinniśmy wybrać stanowisko nasłonecznione, lub troszkę osłonięte, choć to zależy od gatunku rośliny,
  • Specjaliści podają, że prawidłowo cebule sadzi się na głębokość trzykrotnej wysokości cebuli i w odstępach równych jej średnicy, tak aby mogły swobodnie powstawać nowe cebulki,
  • Najładniej rośliny cebulowe wyglądają posadzone w grupie,
  • Ważne by zaplanować wcześniejsze sadzenie z uwzględnieniem wielkości roślin, które mają wyrosnąć z cebuli tj. najwyższe z tyłu tak aby nie przysłaniały niższych. 
  • Przed zakupem warto wybrać największe i najbardziej zdrowe okazy, bo te zagwarantują ładniejsze kwiaty.

 Ja w tym roku posadziłam cebule:
  • Tulipany Banja Luka i Beauty of Apeldoorn 21 szt.
  • Krokusy bot. niebieskie 30 szt.
  • Hiacynty różowy i niebieski 18 szt.
  • Puszkinia cebulicowata 30 szt.
  • Czosnek ozdobny moly 30 szt.
  • Śnieżnik luciliaea 30 szt.
  • Szafirek Armeniacum 60 szt.




A tu inna przygoda z cebulkami: Żółta lilia w doniczce


poniedziałek, 14 października 2013

Drzewko oliwne i nasiona daktyli czyli mały eksperyment

Dostałam od koleżanki gałązkę z drzewka oliwnego oraz dwa daktyle. Oczywiście postanowiłam je posadzić. Aby to się udało trzeba daktyle moczyć przez ok. dwa lub trzy dni a następnie wsadzić do ziemi która jest specjalnie przeznaczona do palm. Akurat taką dysponowałam i postanowiłam do jednej doniczki wsadzić gałązkę oliwki zanurzoną w ukorzeniaczu oraz oba daktyle. Ponadto by zapewnić im maksymalną wilgotność zrobiłam mini-szklarenkę. 







Mam świadomość, że może upłynąć bardzo dużo czasu zanim daktyl wykiełkuje, a jeśli już to na piękny okaz palmy można czekać nawet kilkanaście lat, ale według mnie najważniejsza to jest radość z eksperymentowania.